V dňoch 5.-8. 9. 2008 som sa zúčastnila stretnutia SM-károv v Maďarsku na ktoré nás pozvali pri príležitosti konferencie 7.9.2008 v Segedíne.

Ešte predtým naše putovanie začalo v Nyíregyháza, kde je centrum SM-károv. Tu nás privítala pani Kék Ignácné Ilike. Povodila nás po celom centre. Po všetkých priestoroch , aj po tých funkčných, kde pracujú postihnutí, ale aj po tých nefunkčných, ktoré plánujú dokončiť v krátkom čase. Boli takí ochotní, že sme každý po obede dostali magnetoterapiu a masáž celého tela grátis. Je vynikajúce, že aj oni to tam majú, pre svojich pacientov zadarmo. 

Po prenocovaní v bezbariérovom internáte hotelového typu sme sa 6.9. vydali na cestu do mesta Gyula, kde nás už čakali naše hostiteľky pani Ágnes Ván celoštátna predsedníčka a Eva Baráth, ktorá vie aj po slovensky, takže sme sa ľahko dorozumeli. Po obede sme mali možnosť kúpania v tamojších kúpeľoch, ale prechádzka mestom tiež dobre padla. Večer nás ubytovali v super vybavených apartmánoch.

Konferencia SMBOERáno sme sa z mesta Gyula odviezli do mesta Szeged, kde sa konala konferencia. Je to ako u nás „Krok s SM“. Bolo to v župnom dome, kde mali príhovory pozvaní čestní hostia a odborníci vrátane našej prezidentky Jarky Fajnorovej, ktorá mala príhovor ako prvá. Opísala náš zväz, koľko má členov, ich aktivity a zároveň pozvala všetkých na Abilympiádu v roku 2009. Potom privítal všetkých, hlavne nás, čo sme pricestovali z ďaleka predseda župy. Prednášali viacerí odborníci na tému diagnostikovanie, liečbu SM a rôzne poznatky o prejavoch SM-ky: Magyar Anna, prof.Dr. Szabo Gábor SZTE rektor, prof. Dr. Benedek György, Szate, AÓK dekan, prof. Dr. Vécsej Lászlo akadémius, prof. Dr. Komoly Sámuel z neurolofickej kliniky v Pécs-i, Dr. Bencsik Kristina z SZTE ( univerzita v Segedíne ) neurologická klinika, Dr. Rajda Cecília, tiež zo SZTE neurologická klinika. Išlo o súbor klinicky kolovaných symptómov, Diagnóza – diagnostikovanie a liečenie. Správny postup je: 1. klinické symptómy, 2. klinický vývoj choroby, 3. MR vyšetrenie, 4. vyšetrenie cerebrospinálneho moku (likvoru). MRI vylúči nádory a upresní SM-ku. Na 100 000 ľudí ročne pribudnú dvaja-traja novodiagnostikovaní pacienti. Len ak je minimálne deväť centrálnych ložísk, nasadia liečbu. Veľká nádej je liečba Natalizumabom. Pacienti, ktorí mávajú časté ataky, dobre reagujú na Tysabri ( liek obalí biele krvinky a potom celý systém nedáva podnet, aby obalil myelínom nervy) Liek dávajú pacientom vtedy, ak má pacient do roka dva-tri ataky. V prvom štádiu odumiera len myelín, v druhom aj nervy. U 60% pacientov je autoimúnna a u 40% pacientov telo reaguje podobne ako pri SM-ke. Ak sa na 10% pôvodnej hrúbky myelínu obnoví, je šanca, že nerv bude schopný práce. Boli to poučné prednášky, mali sme prekladateľku z maďarského rozhlasu, tam vysielajú v regionálnom aj národnom štúdiu pre Slovákov. Redaktorka Iveta urobila rozhovor z našou prezidentkou Jarkou Fajnorovou aj so mnou. Po prednáškach nám urobili kultúrny program, kde vystúpili tanečné aj spevácke skupiny. Potom sme spoločne – Slováci na dvoch autách a Maďari na autobuse odcestovali do kempingu, kde sme boli všetci ubytovaní v chatkách do Ópusztaszer-u.

Po raňajkách sme sa presunuli do historického parku v ktorom je celá história Maďarska. Prešli sme len časť, pretože na to, aby sme prešli celý park, by sme potrebovali celý deň. Keďže sme mali pred sebou dlhú cestu domov, museli sme park opustiť. Čakal nás rozlúčkový obed v „Kemencés“ čarde a následne odchod na Slovensko.

Táto konferencia o SM-ke a návšteva SM centra v Maďarsku, bolo pre nás zúčastnených poučné. Dúfame, že aj naďalej si budeme navzájom vymieňať naše skúsenosti a poznatky. Na týchto akciách nás bolo sedem z rôznych miest Slovenska. Karol a Jarka Fajnorová, Zuzana a Katka Písečná, Dagmar Foltýnová , Irenka Pastorová a ja Daniela.

Daniela Sihelská z Banskej Bystrice

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.