Na začiatku môjho krátkeho článku chcem najprv pozdraviť všetkých esemkárov a podeliť sa s nimi o moje skúsenosti v hyperbarickej komore, ktorá sa nachádza v mojom rodnom meste v Nových Zámkoch. Volám sa Eva Zemková, som 25 rokov liečená na SM a od roku 2000 odkázaná na invalidný vozík. Hyperbarická komora zvonku

Základným princípom prevratnej metódy liečby kyslíkom je pôsobenie zvýšeného tlaku ,aký pôsobí na ľudský organizmus 15 metrov pod vodou, za spôsobom dochádza k významnému vzostupu množstva kyslíka rozpusteného v krvi. Kyslík sa tak dostáva aj na miesta, ktoré sú v dôsledku poškodenia nedostatočne zásobené krvou. K tkanivám poškodeným nedokrvením, alebo zápalom sa takto dostáva až nadpriemerné množstvo kyslíka. Jeho zvýšený prísun vytvára priaznivé podmienky na zlepšenie hojivých procesov v organizme. Hyperbarická komora dopomáha k skráteniu celkovej doby liečenia, zmierňuje invaliditu, zlepšuje kvalitu života. 

Hyperbarická komora zvnútraO pacientov sa stará odborná garantka centra a interný lekár, ktorý na základe diagnózy pacienta ešte raz vyšetrí a potom určí počet sedení. Pacient sa pred vstupom do hyperbarickej komory musí prezliecť, dostane tvárovú masku, cez ktorú 90 minút inhaluje čistý kyslík V komore je dvanásť miest na sedenie a pacientov sprevádza kvôli bezpečnosti zdravotná sestra. Sedenia sú nepretržité, čiže aj v sobotu, aj v nedeľu. Náklady na liečbu sú spoplatnené. Pacient si ich uhrádza sám, keďže poisťovne túto liečbu nepreplácajú. Jedno sedenie v hyperbarickej komore činí 70,-€.

Ja som absolvovala v novembri 2009 25 sedení. Už po piatom sedení som pociťovala uvoľnenie svalstva. Pri vstávaní a premiestňovaní som začala používať nohy, čiže som sa neťahala hore rukami, ale som sa nohami vytláčala. Počas cvičenia s odbornou sestrou som krásne pohybovala s nohami (dvíhala som si ich, krčila, dávala impulzy), čo som dovtedy nedokázala. Zmiernili sa aj bolesti rúk a nôh a tým pádom som mohla vysadiť Medrol a znížila som užívanie Coxstralu. Do dnešného dňa sa cítim aj psychicky aj fyzicky veľmi dobre a každému túto liečbu z celého srdca doprajem!

Vaša Eva z Nových Zámkov!

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.