Dennodenne sme sužovaní našou chorobou a tá nás trápi nie len na tele, ale i na duši. Niekedy človek ani nevie či je horšia bolesť telesná alebo to súženie duše. Najhorší variant je, keď sa obidve spoja dokopy a prikvačia človeka takou silou, že si nevie rady. Aj toho najoptimistickejšieho optimistu niekedy opantajú pochmúrne myšlienky také ťažké ako búrkové mraky. Ale tak ako je to v prírode, tak je to aj u nás. Mraky prišli, mraky aj odídu, ale niekedy zanechajú za sebou spúšť. A tak pod vplyvom rôznych okolností sa chytáme ako topiaci stebla slamy aj my rôznych „zaručených a zázračných“ prostriedkov.

Televízia, časopisy, internet nás denne bombardujú „ zaručenými “ prostriedkami, ktoré nás priam zázračne vyliečia. Rôzne kombinácie vitamínov, minerálov a výživových doplnkov a hlavne finančne náročných, máme stále pred očami.

Za tým všetkým stojí veľké „ ALE “?! Aj keď pri tej našej SM-ke nie je príčina vzniku choroby známa, je to stále otvorený hlavolam. V prírode sú určité zákonitosti ako, že drevo na ohni zhorí, voda sa teplom odparí a ďalšie. Môže byť takáto zákonitosť aj pri chorobách? Zisťujeme, že áno. Nevhodná strava, prejedanie sa, obezita, to všetko zaťažuje srdce a cievny systém. Veľká fyzická záťaž sa rovná veľké nároky na lymfatický systém, chrbticu a kĺby. A čo naše chovanie? Má vplyv na naše zdravie rodinná pohoda, vnútorná spokojnosť a na druhej strane stres, nervozita?

Ak čo len jeden z týchto troch faktorov porušujeme ohlási sa choroba. Žiaľ, stáva sa často krát, že pokus o zmenu životného rytmu je už oneskorený, alebo potrebu jeho zmeny nechceme akceptovať. A tak hľadáme ľahšiu cestu a rovnými nohami sa vrhneme na rôzne „ťažké“ lieky a drahé výživové doplnky.

Myslíme si, že čím drahšie tým lepšie a zázračnejšie. Viete si predstaviť, že by vám lekár poradil namiesto rôznych drahých doplnkov s vitamínom B dať si radšej denne kúsok čerstvého droždia? Mal by síce pravdu, lebo droždie telo výborne spracuje a za pár centov, ale veľmi by ste mu neverili. Samozrejme, že vitamíny sú nevyhnutné ako aj minerály. Iné množstvo ale potrebuje fajčiar, iné človek žijúci v strese veľkomesta. Dôležitá je aj kvalita potravy.

Naše telo je obrovský „stroj“ s gigantickým výkonom. Telo je zložené zo 100 biliónov buniek. Každú sekundu sa vytvorí nových 500 miliónov, ale aj 500 miliónov odumrie. V každej bunke prebieha tisíce chemických procesov a preto musí byť telo dostatočne zásobované živinami. Ako to ale dosiahnúť? Myslíme si, že keď sa „naládujeme“ multivitamínmi, mladým jačmeňom, chlorellou atď. je to vybavené.

To je omyl. Jeden vitamín sa má brať v takú hodinu a na lačno, iný večer s jedlom, ale my ho máme spolu v jednej tobolke! Tým sa ich zužitkovanie telom často krát znehodnotí, alebo sa využije len čiastočne. Pri každej chorobe je tiež potrebná iná dávka konkrétneho vitamínu, alebo minerálu. Farmaceutický priemysel takého výskumy veľmi nepodporuje, lebo to znižuje jeho zisky, zníženým odbytom chemických liekov.

Vitamín C: človek si ho v tele sám vytvoriť nevie, ale až na pár výnimiek zvieratá áno. Ak sa správne užíva, je nenahraditeľný. Vitamín C s magnéziom, selénom, zinkom, železom, chrómom a meďou vytvára nežiaduce a navzájom sa blokujúce účinky.. Preto treba brať vitamín C samostatne 1 hod. pred alebo 1 hod. po užití spomenutých vitamínov.

Spomeniem ešte vitamín E, ktorý je dôležitý antioxidant a užíva sa ráno nalačno so selénom. Vitaminoid – Koenzým Q 10 je dôležitý aj pri liečbe SM-ky.

Bioflavonoid - ginko biloba sa má užívať tesne pred jedlom, ale nemá sa užívať so slezmi, ktoré obsahujú cesnak.

Zinok – antioxidant, zvyšuje imunitu a užíva sa večer 2 hod. pred alebo 2 hod. po užití magnézia, chrómu, medi, železa a 1 hod. pred alebo 1 hod. po užití vitamínu C.

Vrátim sa ešte k výživovým doplnkom. Pri mnohých sa spomína aj hormonálny rastový faktor. Ten môže byť veľmi nebezpečný, lebo môže prebudiť v našom vnútri driemajúce rakovinové bunky a ako vieme tie má v sebe každý človek. Reklama je intenzívna, zodpovedajúca cene produktu. Ale sú aj produkty s vynikajúcimi účinkami na organizmus ako napr. ryžová vláknina alebo vláknina z čakanky, ktoré stoja za 300g balenie cca 3 Eurá!!!

Dalo by sa ešte toho veľa napísať na tému chemické lieky, preto dobre zvážme čo užívame a skúsme sa vrátiť a načrieť do studnice našich starých mám, ale aj zároveň sledujme nové poznatky vedy. A tiež dôsledne čítajme príbalové letáky čo daný produkt obsahuje a pokiaľ podrobný popis chýba postupujte maximálne obozretne!!! Veď ide o naše zdravie.

Na záver jeden pekný citát:

„Tak účinne vás budeme liečiť, až kým na tejto planéte neostane zdravý ani jeden človek!“

Snažme sa teda, aby sme nenaplnili podstatu tohto citátu.

Všetkým čitateľom želá zdravie a pohodu Vojto z Revúcej.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.