Nenaštvalo by Vás, keby Vám niekto niečo len tak, mimochodom vzal? Mne sa to stalo. Na Abilympiáde.

Hrala som šach. Nie je to práve typická disciplína pre abilympiádu. Skôr je to osvieženie a pre nás, šachuchtivých aj dôkaz, že sme schopní hrať čosi viac, ako len Človeče, ... Miestnosť bola vybraná správne. Na zemi ležali perzské koberce, na stoloch čakali šachovnice s figúrkami a šachové hodiny. Už len orientálne tanečnice chýbali. Atmosféru Orientu umocňovala vôňa kávy.

Z tejto idylky nás prebral rozhodca. Prečítal mená účastníkov a ja som začala tušiť, že pôjde do tuhého. Podotýkam, že som absolútny amatér a pred šachom sa skláňam pre jeho jedinečnosť, výnimočnosť, neopakovateľnosť. Pri čítaní mien mi v ušiach zarezonovalo maďarské meno. Nie, nie. Nečrtal sa žiadny národnostný konflikt. Ale majsterka sveta v šachu je Maďarka! Judit Polgárová. Našťastie, nebola to ona. Bola to esemkárka Zsuzsa. Tým dostalo naše zápolenie medzinárodný charakter.

V turnaji som pokračovala so striedavými úspechmi. Naučila som sa aj niečo nové. Súper mi „vzal mimochodom“ pešiaka. „Branie mimochodom“ je úplne regulárny ťah v šachu. Zase som o niečo múdrejšia. Ale zaskočilo ma to a z pripravenej ofenzívy ostali len trosky. Ej, kam som sa mohla dostať, keby som vedela to, čo som nevedela.

Šach fascinuje mnohých. Aj básnik Miroslav Válek sa ním nechal inšpirovať a napísal báseň, ktorú som mala pri sebe. Reku, vnesiem sem trochu poézie. Ale keď som videla netrpezlivých súťažiacich, upustila som od jej prednesu. Prečítajte si ju teraz sami.

Miroslav Válek

ŠACHY

ŠachyAk sadnete si z dlhej chvíle k šachom,
pre šťastie lebo pre sklamanie hrať,
nezabúdajte, že je problém na kom,
závisí vaše víťazstvo či pád.

Neukazujte svojmu súperovi päty
a dámu strážte, ak ju máte rád.
Nepúšťajte ju samu na výlety
- nevieme nikdy, čo sa môže stať.

Nakoniec sa to zvrtne na zákone,
že silu umu zdolá sila zrád.
V partii často vyhrávajú kone,
jedine kráľ však môže dostať mat.

 

A je po abilympiáde. Škoda. Zase je niečo pekné za nami. Slovenský zväz SM pripravil ďalšiu vydarenú akciu. Ako vždy, kde sú esemkári, tam je fajn. Nové zážitky, staré spomienky, nové tváre, staré priateľstvá. Všehochuť citov a pocitov.

Rada chodievam na naše, esemkárske akcie. A nie som sama. Niekedy si myslím, že po 20-tich rokoch ma už nič nemôže prekvapiť. A prekvapí! Žiaden stereotyp, pohoda, pohodička. Ďakujem!

Mgr. Z. Jančušková

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.