Vianoce. Zdá sa, že obyčajné slovo. Sviatok, ktorý chytí za srdiečko malých, veľkých, veriacich aj neveriacich. Vraciam sa v spomienkach do môjho detstva.

Vyrastala som v katolíckej rodine. Príprava na Vianoce bola skromnejšia ako je dnes. Nemuseli sme mať na stole exotické ovocie, zháňať potraviny, aké nikto nemá. Obyčajné jabĺčka a uvarené sušené hrušky, ktoré moja mamina usušila v peci na chlieb, rozvoňali celý dom.

Keď sa blížila štedrovečerná večera, ocino odniesol najprv zvieratkám z každého jedla trošku a tak isto aj ihličie zo stromčeka. Pôst sme dodržiavali prísny. Varila sa kyslá hríbová polievka a opekance s makom. Ryba sa jedla s domácim chlebom. Mamina upiekla kysnutý koláč (závin) s makom, orechmi a jabĺčkami. Môžem sa snažiť ako chcem, taký dobrý neupečiem. Ten od mamy bol proste jedinečný.

Po večeri sme spievali vianočné koledy pri stromčeku. Darčeky boli skromné, ale vedeli sme si ich vážiť. Večer ešte nekončil, lebo sme čakali betlehemcov. Brodili sa niekedy aj po pás v snehu, ale aj tak vždy prišli. Doniesli požehnanie a radosť do domu.

Bol čas chystať sa na polnočnú omšu.

Keď sme sa uzimení vrátili z kostola domov, čakala nás upečená domáca klobása ako odmena za pôst. Roky ubehli, založila som si vlastnú rodinu, a aj keď sa snažím tradíciu dodržiavať, už to nikdy nebude také ako v detstve. No Vianoce sú napriek tomu vždy magické.

Na záver pridávam recept mojej milovanej svokry (nezvyčajné, ale my sa naozaj máme radi ☺).

Vianočné oriešky

Cesto

  • 35 dkg hladkej múky
  • 1 Hera
  • 5 dkg práškový cukor
  • 5 dkg orechy

Postup

Všetko spolu vymiešať a napĺňať formičky na oriešky (pokiaľ nemáme presne takéto formičky, môžeme použiť akékoľvek iné napr. na medvedie labky). Dať piecť pri miernej teplote.

Plnka

10 dkg mleté orechy – zaliať teplým mliekom (1dl), pridať 10 dkg masla a 5 dkg práškového cukru.

 

Vychladnuté oriešky spájame plnkou.

Dobrú chuť Vám želá Darinka ☺

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.