Obrátim vetu: „keď sa ťa opýta zima, čo si robil v lete“ na „keď sa ťa opýta leto, čo si robil /naučil sa/ v zime?“ Budete môcť odpovedať, áno, niečo som sa naučil. Keď sa objavia prvé intenzívnejšie slnečné lúče, budete si musieť spomenúť čo to bolo čo som sa naučil v zime. Koža je najväčší orgán nášho tela, jej plocha je 1,6 až 1,8 m2 a váha je zhruba 7% našej hmotnosti. Bez nej by sme sa roztiekli a rozpadli. Mužské pokolenie sa až tak ďaleko nestará o svoju kožu, ale ženy to je už iné. Riešia celý život svoju kožu od končekov prstov na nohách až po korienky vlasov, ale hlavne to čo je odkryté a viditeľné.

Pravidelne niekoľkokrát za deň riešia pri pohľade do zrkadla svoju pleť. Máloktorá je s ňou spokojná, kde tu sa objaví malá vyrážka a hľa už je tu aj vráska a vedľa na stolíku položený ženský magazín a z titulnej strany sa usmieva fotoshopom a makeupom upravená modelka. Hybaj ho rýchlo do obchodu kúpiť najdrahší krém proti vráskam, ale tak, aby manžel nezistil jeho cenu lebo by určite pri pohľade na účet odpadol (nie je to našťastie môj prípad, moja žena používa Niveu). Mnohé ženy, ale v ostatnom čase čoraz viac aj muži, si neuvedomujú, že k určitému veku patria aj tie vrásky. To je prirodzená krása a v nich je napísaný celý život, či vrásky okolo očí od radosti, alebo okolo úst od bolesti a utrpenia. Tie vrásky ale nechceme a tak sa vrháme do rúk plastických chirurgov a nebudem komentovať niektoré ich „výtvory“ veď ich poznáte nejednu aj z televíznej obrazovky.

Slniečko a jeho pôsobenie na našu kožu sa dostáva do pozornosti s príchodom leta. To už hádam vieme všetci, že je zdrojom vitamínu D a jeho nedostatok spôsobuje poruchy imunity, ktorá je spojená aj s našou SM – kou. Mnohým z nás pobyt na slniečku nevyhovuje, iní ho zvládajú dobre. Tu sa ale vynára otázka, ako dlho môžeme byť vystavení slnečným lúčom, aby nám neuškodili? Pred pár rokmi sa odporúčal 30 minútový pobyt na slnku, teraz sa to predĺžilo až na dve hodiny. Všetko však závisí od typu kože, jej zdravotného stavu.

Môžu vás trápiť ekzémy, lupienka alebo rôzne vyrážky ako aj väčšie množstvo materských znamienok. Neuvedomujeme si, že organizmus sa bráni aj tak, že škodliviny vylučuje cez kožu a tento defekt na koži treba riešiť vo vnútri organizmu a nie len potláčať viditeľné dôsledky. Samozrejme je nám jasné, že hlavnej vnútornej liečbe treba pomôcť aj z vonku.

Možno viete, možno nie, že UV žiarenie sa rozdeľuje na dve kategórie: UVA – je ho 99 % a jeho pôsobeniu sme vystavený po celý rok, preniká cez mraky aj cez okenné sklo a spôsobuje vrásky, starnutie kože a spôsobuje najviac kožných nádorov. UVB – väčšia časť je zachytená ozónom v stratosfére, ale aj mrakmi, oblečením aj sklom. Ak by nebolo v takej miere zachytené jeho energia ničí živé organizmy a nie len kožu ale najväčší dopad má na oči. ALE NA TVORBU VITAMÍNU D POTREBUJEME PRÁVE TOTO ŽIARENIE!

Odborníci radia, ak aj máte odolnú kožu voči slnečnému žiareniu treba sa chrániť či už vhodným oblečením, slnečníkom, ale aj opaľovacími krémami. Tie kožu premažú a hydratujú. Vieme ale čo v sebe skrývajú opaľovacie krémy, keď na trhu je vyše 500 druhov a prvý sa objavil už v roku 1956 od firmy L´Óreal?

Prof. RNDr. A. Strunecká, DrSc. a prof. RNDr. J. Patočka, DrSc. upozorňujú, že vo všetkých opaľovacích krémoch je hliník. Citujem: „Nebezpečie prijímania hliníka z kozmetických prostriedkov je celkom vedome podceňované, pretože jeho prijatie by znamenalo zrútenie výroby kozmetických i farmaceutických produktov!“. Toľko citát.

Vo Veľkej Británii testovali 329 výrobkov na opaľovanie a 60 % prípravkov pre deti obsahovalo rovnaké množstvo chemických ochranných faktorov ako krémy určené pre dospelých. Dá sa teda spoľahnúť na údaje, ktoré uvádza výrobca na svojom výrobku?

A. Strunecká a J. Patočka spomínajú aj číslo ochranného faktoru. Faktor vyjadruje ako dlho sa môžeme vyvaľovať na slnku bez rizika spálenia. Kupujeme preto krémy s čo najvyšším faktorom a samozrejme aj s najvyššou cenou, veď ide o naše zdravie a pritom v skutočnosti vyhadzujeme peniaze. Dobu ako dlho môžeme byť na slnku si vieme vypočítať. Ak sme typ, ktorý bez problémov vydrží na slnku 30 minút /0,5 hod/ a použijeme krém s faktorom 15, tak sa môžeme opaľovať 0,5x15= 7,5 hod..

Tak dlho sa asi málokto „opeká“ na pláži. Krém s faktorom 30 je naozaj len pre ľudí s mimoriadne citlivou pokožkou. No a vyššie faktory to je len a len marketingový trik.

Keď sa vás leto opýta, čo ste sa naučili v zime spomeňte si na tento článok. Bez slnečných lúčov by nebol život, ale tak ako nám život dáva, tak nám ho môže vznikom kožných nádorov zobrať. Slnečné lúče áno, ale s rozumom, aby sme mali zdravú kožu, krásnu pleť a telo malo dostatok vitamínu D a nemuseli sme sa natierať jogurtom, mať ťažké noci keby sme to náhodou s tým slniečkom prehnali.

Zdroj: internet

Pokoj a dobro vám želá Vojto z Revúcej.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.