Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kód dobrej praxe, týkajúci sa práv a kvality života ľudí postihnutých sklerózou multiplex

SÚBOR
Dátum: 21.07.2013
Autor: EWORKS.sk
Kód dobrej praxe, týkajúci sa práv a kvality života ľudí postihnutých sklerózou multiplex

V decembri 2003 Európsky parlament schválil správu na základe petície podanej britskou občiankou s Roztrúsenou sklerózou Louise McVay. 

V decembri 2003 Európsky parlament schválil správu na základe petície podanej britskou občiankou s Roztrúsenou sklerózou Louise McVay. Táto správa bola aktívne podporená Európskou platformou Sclerosis multiplex (EMSP) a všetkými spoločnosťami SM v EÚ. Pri príprave tejto správy boli použité informácie, ktoré poskytli Ministerstvá zdravotníctva väčšiny členských štátov EÚ.

Obsah správy, prezentovaný spravodajkyňou Európskeho Parlamentu Umou Aaltonen z Fínska, ktorá sama trpí Roztrúsenou sklerózou /Sklerózou multiplex (SM), analyzuje skúsenosti ľudí s SM v Európe, čo sa týka typu podpory, ktorú sú schopní dostať zo strany príslušných zdravotníckych zariadení, rovnako ako aj vo vzťahu k ich sociálnemu a rodinnému prostrediu a hlavne ich pracovnej perspektívy.

Správa zároveň zdôraznila najzávažnejší charakteristický rys SM, a to je, že SM postihuje ľudí v najlepších rokoch ich života (na rozdiel od takmer všetkých ostatných chorôb spôsobujúcich nevládnosť, ktorými trpí porovnateľný počet ľudí), čiže v období, keď väčšina z nich zakladá rodiny a buduje si kariéru.

Správa objasňuje, že podľa článku 152 Zmluvy o EÚ „...Činnosť spoločenstva, ktorá dopĺňa národnú politiku členských štátov a je zameraná na zlepšovanie verejného zdravia...” , odkazuje tiež na ustanovenie o právach osôb so zdravotným postihnutím, obsiahnutých v Listine základných práv.

Odstavec 1 všeobecného uznesenia prijatého Európskym parlamentom, vyzýva ministrov zdravotníctva Európskej únie, aby vytvorili Kód dobrej praxe, týkajúci sa osôb s SM.

Tento návrh Kód dobrej praxe bol vypracovaný Európskou platformou Sclerosis multiplex v spolupráci so všetkými spoločnosťami SM. Teraz je pripravený na predloženie a na zváženie Rade ministrov zdravotníctva za účelom jeho čo najrýchlejšieho prejednania, úpravy a schválenia, so zameraním na SM a na Dohovor Spojených národov o Právach zdravotne oslabených ľudí.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Kód dobrej praxe Veľkosť: 246.9 kB Formát: pdf Dátum: 21.7.2021
Originál kódu dobrej praxe v angličtine Veľkosť: 374.8 kB Formát: pdf Dátum: 21.7.2021