Čo pre ľudí so sklerózou multiplex (SM) znamená koronavírus (COVID-19)?
Globálne COVID-19 odporúčanie pre ľudí so SM
COVID-19 je nové ochorenie, ktoré vplýva na funkciu pľúc a dýchacích ciest. Toto ochorenie spôsobuje nový koronavírus, ktorý sa prvýkrát objavil u ľudí v Číne v decembri 2019. Odvtedy sa rozšíril aj do ostatných častí sveta.
Zatiaľ nie je známe, ako COVID-19 ovplyvňuje ľudí so SM. Odporúčanie, ktoré je pripojené nižšie bolo vypracované neurológmi a výskumnými expertami z členských organizácií MSIF.
Toto odporúčanie bude aktualizované, keď budeme mať viac informácií o ochorení COVID-19.
Odporúčanie pre ľudí so SM
U ľudí, ktorí majú problémy s pľúcami a so srdcom a tiež ľudia nad 60 rokov je vyššie riziko, že budú mať zdravotné komplikácie a prípadný horší priebeh vírusového ochorenia COVID-19. K tejto skupine patrí množstvo ľudí so SM, hlavne tí, ktorí majú pridružené zdravotné komplikácie, problémy s mobilitou a tiež tí, ktorí užívajú isté SM liečivá.
Všetkým ľuďom so SM je odporúčané, aby venovali pozornosť odporúčaniam, ktoré znižujú riziko infekcie vírusom COVID-19. Starší ľudia so SM, predovšetkým tí, ktorí majú problémy s pľúcami a so srdcom, by mali byť veľmi opatrní, aby znížili riziko kontaktu s vírusom. Odporúčania WHO zahŕňajú:
- Pravidelne si umývajte ruky mydlom a vodou, alebo dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu
- Vyhýbajte sa dotýkania svojich očí, nosa a úst, keď nie sú vaše ruky čisté
- Pokúste sa dodržiavať aspoň vzdialenosť 1 metra medzi sebou a ostatnými, predovšetkým sa stráňte tých ľudí, ktorí kašlú alebo kýchajú
- Keď kašlete alebo kýchate, tak prekryte váš nos a ústa vreckovkou alebo ohnutým lakťom
- Buďte opatrní pri príprave jedla tým, že budete používať rôzne dosky na krájanie pre surové mäso a uvarené jedlo a taktiež si umývajte ruky, keď idete manipulovať s iným druhom potraviny
Navyše, pre ľudí so SM odporúčame:
- Vyhýbať sa verejným zhromaždeniam a davom
- Ak je to možné, tak sa vyhýbajte verejnej doprave
- Vždy, keď je to možné, tak uprednostnite alternatívnu možnosť a nie rutinné lekárske vyšetrenie (napríklad, vyšetrenie po telefóne)
Opatrovníci a členovia rodiny, ktorí žijú alebo pravidelne navštevujú osobu so SM by sa tiež mali riadiť týmito odporúčaniami, aby sa znížilo riziko vírusu COVID-19 v domácnosti.
Odporúčania týkajúce sa ochorenia modifikujúcich terapií (SM liečív)
Množstvo SM liečív pre SM fungujú na princípe potláčania alebo iného ovplyvňovania imunitného systému. Niektoré SM liečivá môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku komplikácií v súvislosti s infekciou COVID-19, ale toto riziko musí byť vyvážené s rizikom dočasného prerušenia liečby. Odporúčame, aby:
- Ľudia, ktorí momentálne užívajú SM liečivo, aby v tom pokračovali
- Ľudia, u ktorých sa objavia príznaky infekcie COVID-19 alebo budú pozitívne testovaní na toto ochorenie, aby prediskutovali svoju SM liečbu so svojim neurológom
- Predtým, než začnú užívať nové SM liečivo, aby prediskutovali so svojim neurológom, čo je najlepšia voľba pre ich ochorenie na pozadí súčasnej situácie v súvislosti s infekciou COVID-19
- Tí, ktorí by mali začať užívať SM liečivo, ale zatiaľ tak neurobili, by mali zvážiť zvolenie liečiva, ktoré neredukuje špecifické imunitné bunky (lymfocyty). Sú to lieky, ako napríklad – interferóny, glatiramer acetát alebo natalizumab. Lieky, ktoré redukujú lymfocyty na dlhšie obdobie zahŕňajú – alemtuzumab, cladribine, ocrelizumab a rituximab.
- Nasledovné liečivá podávané orálne môžu redukovať schopnosť imunitného systému odpovedať na infekciu – fingolimod, dimetyl fumarát, teriflunomid a siponimod. Ľudia by mali starostlivo zvážiť riziká a benefity v súvislosti so začatím liečby počas pandémie infekcie COVID-19.
- Ľudia so SM, ktorí v súčasnosti užívajú alemtuzumab, cladribine, ocrelizumab, rituximab, fingolimod, dimetyl fumarát, teriflunomid alebo siponimod a žijú v komunite, kde sa vyskytuje ochorenie COVID-19 by sa mali tak izolovať, ako sa len dá, aby znížili riziko vzniku infekcie.
Odporúčania na oddialenie druhej alebo ďalších dávok liečív alemtuzumab, cladribine, ocrelizumab a rituximab sú v každej krajine odlišné. Ľudia, ktorí užívajú tieto liečivá a čaká ich ďalšia dávka liečiva by mali konzultovať riziko odloženia ďalšej dávky so svojim lekárom.
Odporúčanie ohľadne aHSCT
Transplantácia autológnych krvotvorných kmeňových buniek (aHSCT) v sebe zahŕňa intenzívnu chemoterapiu. Tento proces značne oslabuje imunitný systém na isté obdobie. Ľudia, ktorí nedávno podstúpili túto liečbu by mali predĺžiť obdobie, počas ktorého sa vyhýbajú rôznym rizikám, a to práve kvôli infekcii COVID-19. Ľudia, ktorí majú podstúpiť túto liečbu, by mali zvážiť odklad tejto procedúry a, samozrejme, by mali ďalší postup konzultovať so svojim lekárom.
Odporúčanie pre deti a tehotné ženy so SM
Momentálne neexistujú špecifické odporúčania pre ženy so SM, ktoré sú tehotné.
Taktiež, nie sú žiadne špecifické odporúčania pre deti so SM; deti by sa mali riadiť informáciami pre dospelých pacientov, ktoré sú spomenuté vyššie.